Luther lantjától a szentek hárfájáig - evangélikus egyházzene Magyarországon

május 15-20.
Csabagyöngye Kulturális Központ, Békéscsaba

„Énekeljetek gyermekeim, hadd fusson az ördög!” – biztat minket az evangélikus egyház reformátora, Luther Márton. Luther zeneszeretetét az evangélikus egyház is tovább vitte. Az általa szerzett énekek váltak az átalakuló gyülekezetek énekkincsének alapjává és mintájává. A magyarországi evangélikusok is énekeltek: a latin mellett már a kezdetektől anyanyelvükön, németül szlovákul és magyarul. A templomi és otthoni éneklés mellett időről-időre kialakultak olyan centrumok, ahol a magasabb szintű egyházzene művelésére is lehetőség nyílt. Az evangélikus egyházzene szép és élő példája annak, hogy az európai kulturális-művészeti értékek miképpen tudtak integrálódni a magyar társadalomba. Az evangélikus múzeum vendégkiállításán bemutatjuk, hogyan vált a gyülekezeti éneklés egy nagyon gazdag egyházzenei tradíció alapjává, amelyet lehetőségeikhez képest a magyarországi evangélikusok is gondoznak és gazdagítanak. A kiállítás tablói  a mellékletekre kattintva tekinthetőek meg.